Kino Lumière uvedie paneurópsku projekciu filmu 1989 o páde železnej opony

V stredu 5. novembra 2014 sa v bratislavskom Kine Lumière uskutoční špeciálna paneurópska projekcia koprodukčného dokumentárneho filmu 1989, venovaného 25. výročiu pádu Berlínskeho múru. Film 1989 slávnostne otvorí Medzinárodný festival dokumentárnych filmov CPH:DOX v Kodani a premietať sa bude naraz v rovnakom čase vo viac ako 20 európskych mestách vo svetovej premiére.


TS / 3. november 2014

Dokumentárny film 1989 ponúka pohľad do zákulisia riskantnej politickej hry, ktorá viedla k pádu železnej opony a neskôr aj k pádu berlínskeho múru. Poukazuje tiež na tragické ľudské osudy, ktoré so sebou prinášajú politické rozhodnutia.Film sa odohráva v čase, keď sa novým maďarským premiérom stal mladý technokrat Miklós Németh. V záujme zachrániť hrozivú ekonomickú situáciu krajiny sa rozhodol zo štátneho rozpočtu odstrániť drahý systém hraničnej kontroly, no jeho rozhodnutie sa stretlo s tvrdým odporom komunistov. Tragicky na to doplatil mladý pár z východného Nemecka, ktorý sa na základe nejasne šírených informácií o otvorení hraníc pokúsil cez Maďarsko dostať do Rakúska. Táto udalosť urýchlila Némethove rozhodnutie hranice otvoriť a krátko nato padol Berlínsky múr. Tvorcovia rekonštruujú udalosti roku 1989 a pozývajú divákov do zákutí tajných zasadačiek prostredníctvom svedectiev, archívnych materiálov, rekonštrukcie udalostí a rozhovorov. Režisér dokumentu Anders Østergaard je etablovaným dánskym tvorcom, známym najmä vďaka filmom Tintin a ja (2003) a Burma VJ (2008), ktorý bol nominovaný na Oscara.

Paneurópska projekcia filmu dánsko-maďarskej režisérskej dvojice Anders Østergaard a Erzsébet Rácz  je historicky prvou tohto druhu na pôde významného dánskeho Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov CPH:DOX. Premietanie sa koná naraz vo viac ako dvadsiatich európskych mestách. Súčasťou priameho prenosu bude úvod pred projekciou, po filme sa uskutoční interaktívna diskusia s tvorcami a viacerými politickými osobnosťami vrátane bývalého maďarského premiéra Miklósa Németha. Diváci z ďalších európskych miest sa budú môcť do diskusie zapojiť prostredníctvom sms a sociálnej siete Twitter.

Hlavnými organizátormi podujatia sú festival CPH:DOX a producentská spoločnosť Magic Hour Films. Účasť Slovenska v tomto medzinárodnom projekte zabezpečuje Slovenský filmový ústav (SFÚ) v spolupráci s MFDF Jeden svet 2014, ktorého nosnou témou pre tohtoročný 15. ročník je 25. výročie Novembra´ 89. Projekcia sa uskutoční 5. novembra 2014 v čase od 19.50 hod. do 22.30 hod., film sa bude premietať v origináli s anglickými titulkami. Vstupné na podujatie je 2 Eur.

1989 (Dánsko, Nemecko, Maďarsko, Nórsko 2014 / 85 min.)

Réžia: Anders Østergaard, Erzsébet Rácz • Scenár: Erzsébet Rácz, Anders Østergaard • Strih: Pernille Bech-Christensen & Szilvia Ruszev, Thomas Papapetros • Kamera: Simon Plum • Produkcia: Lise Lense-Møller / Koprodukcia: Christian Beetz, Viktória Petrányi, Kristian Mosvold, Henrik Underbjerg, Stefan Frost • Producentské spoločnosti: Magic Hour Films Koprodukčné spoločnosti: Gebrueder Beetz Filmproduktion, Proton Cinema, Substans Film, Radiator Film

Viac informácií o podujatí nájdete na:
http://www.aic.sk/aic/sk/doma/archiv/pan-europska-projekcia-filmu-1989-v-kine-lumiere2.html

Užitočné linky:
Viac o filme na CPX:DOX: http://cphdox.dk/en/node/8162
Viac o 15. MFDF Jeden svet: http://www.jedensvet.sk/
Event na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1459133814335449/?fref=ts

Trailer filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=C4KR2cvcZNE&feature=youtu.be


Kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 42, fax: +421 2 52 73 32 14, simona.notova@sfu.sk