Do programu MFF v Cannes a v Karlových Varoch boli vybraní aj slovenskí tvorcovia

Slovenskí tvorcovia sa v období posledných rokov už etablovali v európskom audiovizuálnom priestore. Vďaka účasti Slovenska v medzinárodnej organizácii European Film Promotion bude na tohtoročnom 68. MFF Cannes našu krajinu v projekte pre perspektívnych producentov Producers on the Move reprezentovať Marek Urban, zástupcom Slovenska v novom projekte pre prezentáciu mladých európskych talentov Future Frames na 50. MFF Karlove Vary bude Martina Buchelová. Obaja prešli prísnym výberom z tvorcov viacerých krajín.


TS / 29. apríl 2015

Na MFF Cannes bude Slovensko reprezentovať Marek Urban

Projekt Producers on the Move (POM) predstavuje najsľubnejšie producentské talenty európskych krajín a je zameraný na medzinárodný networking medzi producentmi z celého sveta. Stojí za ním medzinárodná organizácia European Film Promotion (EFP) a Slovensko ako jedna z členských krajín sa ho zúčastňuje od roku 2007. Jeho cieľom je každoročne prezentovať jedného producenta z každej účastníckej krajiny, ktorý je novým tvorcom v oblasti filmového priemyslu.

Pri príležitosti 15. výročia založenia platformy Producers on the Move na MFF Cannes sa zástupcovia EFP rozhodli obmedziť počet účastníkov a tiež sprísniť pravidlá účasti, ktorá už nebude automatická ako doteraz. Tohtoročné nové kritériá povoľujú maximálne dvadsať producentov a ich výber podliehal špeciálnemu bodovému hodnoteniu podľa doteraz dosiahnutých výsledkov v tvorbe s dôrazom na koprodukčné projekty, prezentáciu na zahraničných festivaloch či presah do distribučných prostredí ďalších krajín. Účasť slovenského zástupcu v tomto projekte je preto veľkým úspechom.


Koza, r. Ivan Ostrochovský – foto: sentimental film - © Martin Kollár
Slovensko vo výbere dvadsiatich mladých producentov z celej Európy reprezentuje producent Marek Urban zo spoločnosti sentimentalfilm, s.r.o. Pri bodovom hodnotení v nominačnom a výberovom procese do projektu Producers on the Move dosiahol 95 bodov zo 100. Produkčnú spoločnosť sentimentalfilm, s.r.o založil v roku 2004 po ukončení štúdia na bratislavskej VŠMU s režisérom a producentom Ivanom Ostrochovským. Produkoval dokument Eriky Hníkovej Nesvadbovo, ktorý sa premietal v sekcii Forum na 61. MFF Berlín 2011, kde získal cenu čitateľov denníka Der Tagesspiegel a ako koproducent sa podieľal aj na hraných filmoch Juraja Nvotu Rukojemník či Muzika. Naposledy produkoval film Koza režiséra Ivana Ostrochovského, ktorý mal svetovú premiéru na nedávnom 65. MFF Berlín tiež v sekcii Forum, a úspešne reprezentuje Slovensko na medzinárodných festivaloch. V súčasnosti pripravuje filmové projekty režisérov Györgya Kristófa, Juraja Lehotského a Mira Rema. V minulosti Slovensko v projekte Producers on the Move pri automatickej účasti reprezentovali Mátyás Prikler, Mira Fornay, Michal Kollár, Silvia Panáková, Peter Kerekes, Marko Škop a Marek Veselický.

 Slovensko zástupcu v novom projekte Future Frames

Na tohtoročnom jubilejnom 50. MFF Karlove Vary sa predstaví nový program Future Frames: Ten new filmmakers to follow. Vznikol v spolupráci European Film Promotion a karlovarského festivalu so zameraním sa na prezentáciu nových talentov. Do výberu desiatich mladých režisérov z 26 nominovaných študentov filmových škôl členských krajín EFP sa dostala aj slovenská študentka Martina Buchelová z Vysokej školy múzických umení v Bratislave so svojím filmom Zelená vlna.


Zelená vlna, r. Martina Buchelová – foto: VŠMU Bratislava
Martina Buchelová študuje 3. ročník v Ateliéri televíznej a filmovej réžie bratislavskej VŠMU, na pôde školy nakrútila krátke filmy Ako pelendreky, Vezmi mi ju domovZelená vlna. Na MFF Karlove Vary sa predstaví s filmom, v ktorom zobrazuje osamote žijúcu prepracovanú ženu s malým synom a otcom na dôchodku, neustále bojujúcu s každodennými problémami, až kým nad ňou nevyhrá fantázia. V súčasnosti pripravuje svoj bakalársky film. V projekte Future Frames budú okrem nej zastúpení aj tvorcovia z Belgicka, Českej republiky, Grécka, Írska, Maďarska, Nórska, Rakúska, Švédska a Švajčiarska.


Program Future Frames na MFF Karlove Vary nahradí doterajší prestížny festivalový projekt Variety Critics´ Choice: Europe now!, ktorý EFP v spolupráci s MFF Karlove Vary a časopisom Variety organizoval 18 rokov so zameraním sa na prvé a druhé filmy režisérov. Podľa slov Karla Ocha, umeleckého riaditeľa karlovarského festivalu pri výbere do Future Frames „bolo veľmi zaujímavé prechádzať tvorbou nominovaných tvorcov a myslím si, že sa nám podarilo zostaviť skupinu veľmi talentovaných a sľubných mladých filmárov.“

Projekt Producers on the Move na MFF Cannes a Future Frames: Ten new filmmakers to follow na MFF Karlove Vary organizuje medzinárodná organizácia European Film Promotion (EFP), zameraná na propagáciu a podporu distribúcie európskej kinematografie vo svete. Združuje filmové organizácie, inštitúcie a centrá z 35 krajín Európy. Slovensko vstúpilo do EFP počas MFF Berlinale 2006, členom EFP za SR je Slovenský filmový ústav.

Viac informácií o European Film Promotion nájdete na: www.efp-online.com. 68. MFF Cannes sa koná v termíne od 13. do 24. mája 2015 (http://www.festival-cannes.com/) a 50. MFF Karlove Vary od 3. do 11. júla 2015 (http://www.kviff.com/cs/uvod).

O účasti Mareka Urbana v Producers on the Move viac na:
http://www.aic.sk/aic/sk/v-zahranici/archiv/slovenskym-producer-on-the-move-2015-je-marek-urban.html

O účasti Martiny Buchelovej vo Future Frames: Ten new filmmakers to follow viac na: http://www.aic.sk/aic/sk/v-zahranici/archiv/slovenskou-ucastnickou-v-novej-iniciative-future-frames-je-martina-buchelova.html


Kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 42, fax: +421 2 52 73 32 14, simona.notova@sfu.sk