Televízny cyklus Zlatá šedesátá vrátil na obrazovky významné filmové osobnosti

V piatok 11. septembra spustila Česká televízia na svojich obrazovkách druhé pokračovanie televízneho cyklu o československom filmovom zázraku Zlatá šedesátá. Druhá séria obsahuje portréty nežijúcich tvorcov a každý piatok sa s jedným z nich odvysiela aj sprievodný celovečerný film. Seriál začne dokumentom o režisérskej dvojici Ján Kadár a Elmar Klos a súčasťou filmového večera bude aj ich spoločný oscarový film Obchod na korze (1965).


TS / 10. september 2015

Prvá séria dokumentov Zlatá šedesátá bola zameraná na ešte žijúcich a stále aktívnych filmárov 60. rokov 20. storočia. Portréty druhej série sú o nežijúcich filmároch, ktorí tvorili jadro novej vlny alebo ich tvorba v širšom kontexte súvisela s kinematografiou 60. rokov. „Autorov zaujímalo predovšetkým to, ako sa ľudská intimita otláča v tvorbe, ako sa tvorca vyrovnáva s tlakmi doby, aké sú zdroje jeho imaginácie, aké občianske a umelecké názory a nároky i estetické koncepcie stoja v pozadí jeho tvorby a v jeho  verejnom účinkovaní vôbec,“ hovorí Jan Lukeš, autor námetu a scenárista celého projektu.


Obchod na korze (r. Ján Kadár, Elmar Klos, 1965)
Druhú sériu otvoril portrét režisérskej dvojice Ján Kadár a Elmar Klos. Okrem Kadára cyklus prinesie aj portréty ďalších slovenských tvorcov. Sú medzi nimi Peter Solan, Štefan Uher a Elo Havetta, ďalej českí filmári Karel Kachyňa, František Vláčil, Pavel Juráček, Antonín Máša, Ester Krumbachová, Jaroslav Papoušek, Evald Schorm, Jaromil Jireš a Jiří Krejčík. Spolu trinásť dokumentov obsahuje svedectvo filmárov, ich spolupracovníkov, rodinných príslušníkov i priateľov, portréty sú obohatené aj o hodnotenie filmových historikov a ich súčasťou sú aj archívne dokumentárne materiály. Režisérom cyklu je Martin Šulík, na réžii vybraných portrétov v druhej sérii sa podieľali aj Zdeněk Suchý, Petra Všelichová a Tomáš Klein, kameramanom je slovenský tvorca žijúci v Čechách Martin Štrba. Prvá séria cyklu predstavila zo žijúcich slovenských tvorcov Eduarda Grečnera, Dušana Hanáka, Juraja Jakubiska, Igora Luthera, Alberta Marenčina a Juraja Herza. Zo slovenských tvorcov sa práve profil režiséra Juraja Herza stal najsledovanejším v Českej televízii v čase vysielania prvej série v roku 2009.

Rozsiahly projekt o jednom z historicky najvýznamnejších období v dejinách československej kinematografie tvoria dve série portrétov Zlatá šedesátá I, II, celovečerný dvojdielny film 25 zo šesťdesiatych alebo Československá nová vlna a seriál Československý filmový zázrak. Jeho zámerom je vyplniť prerušenú a na dlhé roky stratenú pamäť, spracovať materiál o období 60. rokov a formou orálnej histórie prispieť k historiografickému i tvorivému dialógu. „Kinematografiu 60. rokov som mal vždy veľmi rád,“ povedal o projekte režisér Martin Šulík pre mesačník o filmovom dianí na Slovensku Film.sk. „Pre mňa to bolo vrcholné obdobie v dejinách kinematografie. Nielen preto, že sa definoval film ako umenie, ale témy, o ktorých jej tvorcovia rozprávali, zachytávali ľudskú existenciu v nezvyčajnej

hĺbke. Navyše to bolo obdobie, keď československá kinematografia cez svoje filmárske špičky ovplyvnila svetovú kinematografiu.“

Projekt vyrobila česká spoločnosť První veřejnoprávní, jeho koproducentom je Slovenský filmový ústav (SFÚ). Seriál Zlatá šedesátá II sa začne vysielať v piatok 11. septembra na ČT Art o 20.50 hod. a potrvá do 4. decembra.  Viac informácií nájdete na http://www.zlatasedesata.cz/. Sériu Zlatá šedesátá I na DVD je možné zakúpiť si v predajni SFÚ Klapka na Grösslingovej 43 v Bratislave alebo na www.klapka.sk.ZLATÁ ŠEDESÁTÁ II – termíny vysielania:


11. september 2015
Zlatá šedesátá II – Ján Kadár, Elmar Klos
Sprievodný film: Obchod na korze (Ján Kadár, Elmar Klos, 1965)

18. september 2015
Zlatá šedesátá II – Karel Kachyňa
Sprievodný film: Ať žije republika (Karel Kachyňa, 1965)

25. september 2015
Zlatá šedesátá II – Peter Solan
Sprievodný film: Boxer a smrť (Peter Solan, 1962)

2. október 2015
Zlatá šedesátá II – František Vláčil
Sprievodný film: Adelheid (František Vláčil, 1969)

9. október 2015
Zlatá šedesátá II – Štefan Uher
Sprievodný film: Organ (Štefan Uher, 1964)

16. október 2015
Zlatá šedesátá II – Pavel Juráček
Sprievodný film: Případ pro začínajícího kata
(Pavel Juráček, 1969)

23. október 2015
Zlatá šedesátá II – Elo Havetta
Sprievodný film: Ľalie poľné (Elo Havetta, 1972)

30. október 2015
Zlatá šedesátá II – Antonín Máša
Sprievodný film: Ohlédnutí (Antonín Máša, 1968)

6. november 2015
Zlatá šedesátá II – Ester Krumbachová
Sprievodný film: Vražda ing. Čerta
(Ester Krumbachová, 1970)

13. november 2015
Zlatá šedesátá II – Jaroslav Papoušek
Sprievodný film: Nejkrásnější věk (Jaroslav Papoušek, 1968)

20. november 2015
Zlatá šedesátá II – Evald Schorm
Sprievodný film: Psi a lidé (Evald Schorm, 1971)

27. november 2015
Zlatá šedesátá II – Jaromil Jireš
Sprievodný film: Křik (Jaromil Jireš, 1963)

4. december 2015
Zlatá šedesátá II – Jiří Krejčík
Sprievodný film: Svědomí (Jiří Krejčík, 1948)
 


Kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 42, fax: +421 2 52 73 32 14, simona.notova@sfu.sk