Cyklus Music & Film v Kine Lumière štartuje projekciou dokumentu David Bowie je...

Neočakávaný odchod hudobnej a speváckej legendy Davida Bowieho vlani v januári zasiahol jeho fanúšikov po celom svete. Tento mesiac si pripomíname nielen rok od úmrtia Davida Bowieho, ale aj jeho nedožité sedemdesiate narodeniny. Pri tejto príležitosti zaradilo Kino Lumière do svojho pravidelného cyklu Music & Film v stredu 18. januára o 20.30 hod. dokument David Bowie je..., ktorý približuje rovnomennú putovnú výstavu a predstavuje detaily Bowieho života i tvorby.


TS / 16. január 2017„N
ázov filmu David Bowie je... sa zhoduje s názvom jedinečnej audiovizuálnej výstavy, ktorá bola inštalovaná s pomocou najmodernejších multimediálnych techník a stala sa najúspešnejšou v histórii múzea Victoria & Albert v Londýne, ktoré ju uviedlo,“ hovorí Miro Ulman, dramaturg cyklu Music & Film v Kine Lumière. Túto unikátnu kolekciu venovanú Bowieho životu a dielu tvoria rukopisy textov piesní, 60 originálnych kostýmov, fotografie, napríklad aj od svetoznámych autorov Helmuta Newtona či Antona Corbijna, filmy, hudobné videoklipy, rozhovory, Bowieho vlastné nástroje i obaly albumov a ich výtvarné návrhy z David Bowie Archive. Výstava celkovo predstavuje až tristo objektov, otvorená bola dva týždne po vydaní Bowieho albumu Next Day v roku 2013 a doteraz  ju navštívilo už vyše 1,5 milióna ľudí po celom svete. Aktuálne je ju možné vidieť v hlavnom meste Japonska v Tokiu.

„Film je fascinujúcou prechádzkou po výstave so špeciálnymi hosťami, vrátane legendárneho japonského módneho návrhára Kansaia Yamamota, ktorý vytvoril kostýmy na turné Ziggy Stardust a Aladdin Sane, či frontmana kapely Pulp Jarvisa Cockera. Diváci sa tak dozvedia príbehy niektorých kľúčových objektov, ktoré dokumentujú Bowieho umeleckú kariéru, od tých najpovolanejších,“ približuje dokument Ulman. „Kurátori výstavy Victoria Broackes a Geoffrey Marsh ponúkajú zasa odborný pohľad na najznámejšie hudobné videá a originálne kostýmy, ale i na osobnejšie predmety, akými sú rukopisy textov či denníkové záznamy, odhaľujúce kreativitu a vývoj Bowieho nápadov.“ Ide o netradičný film, ktorý „nie je klasickým dokumentom o umelcovi. Je to skôr celovečerná upútavka na skvelú výstavu.“

Film sa nakrúcal naživo počas záverečného galavečera v londýnskom Victoria & Albert Museum. Stojí za ním britský režisér Hamish Hamilton, ktorý už režíroval šou počas polčasu Super Bowl, ceremoniál z udeľovania Oscarov (2010) i niekoľko ročníkov MTV Video Music Awards, otvárací ceremoniál Olympijských hier v Londýne 2012, ocenený Cenou BAFTA, a na konte má aj dokumenty a videoklipy významných interpretov, sú medzi nimi napríklad The Rolling Stones, Madonna, Rammstein, U2, Spice Girls, Coldplay a mnohí ďalší. Na réžii filmu sa spolupodieľala aj britská producentka Katy Mullan, pre ktorú bol film David Bowie je... režisérskym debutom.


Pravidelný hudobný cyklus Music & Film uvádza Kino Lumière s mesačnou periodicitou od júna 2013. Vstupenky na projekciu filmu David Bowie je... si je možné rezervovať alebo zakúpiť za 6,- €/ 5,- € na http://www.kino-lumiere.sk/klient-863/kino-241/stranka-8409/film-126961.

FB profil cyklu Music & Film:
https://www.facebook.com/Cyklus-Music-Film-v-Kine-Lumiere-499049276830719/?fref=ts

Viac informácií a program Kina Lumière:
http://www.kino-lumiere.sk/

FB profil Kina Lumière:
https://www.facebook.com/kinolumiere/


Kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 42, fax: +421 2 52 73 32 14,
simona.notova@sfu.sk