Na festivale Finále Plzeň súťažia o hlavnú cenu
v početnom zastúpení aj slovenské filmy

Na jubilejnom 30. ročníku Finále Plzeň v Českej republike sa budú o hlavnú cenu Zlatého ledňáčka uchádzať aj slovenské filmy. Naša kinematografia je v programe festivalu zastúpená v súťažných sekciách hranej a animovanej, dokumentárnej aj televíznej tvorby, celkovo o cenu zabojuje trinásť slovenských a koprodukčných filmov. Slovenské snímky sú bohato zastúpené aj v nesúťažnom programe a reprezentanta máme i na prezentačnom paneli počas Industry Days. Festival Finále Plzeň sa koná v termíne od 20. do 26. apríla 2017.


TS / 12. apríl 2017

Finále Plzeň je prehliadka českých a slovenských celovečerných hraných a animovaných filmov, dokumentov a televíznych projektov, slovenské filmy sa v jej programe o priazeň medzinárodnej poroty uchádzajú od roku 2014. V tohtoročnej zostave súťažných titulov má slovenská kinematografia zastúpenie v štyroch sekciách. V spoločnej súťaži celovečerných hraných a animovaných filmov je sedem titulov, konkrétne Červený kapitán Michala Kollára, len pred pár dňami Slnkom v sieti ocenená Učiteľka Jana Hřebejka za najlepší hraný film, Ja, Olga Hepnarová Tomáša Weinreba a Petra Kazdu, Vlk z Královských Vinohrad Jana Němca, Ani vo sne! Petra Oukropca, Teória tigra Radka Bajgara a animovaná snímka Lichožrúti Galiny Miklínovej. Medzi súťažnými dokumentárnymi snímkami budú uvedené filmy 5 October Martina Kollara, Diera v hlave Roberta Kirchhoffa, Okhwan na ceste za slobodou Mareka Mackoviča a Česká cesta Martina Kohouta. Po jednom projekte je slovenská kinematografia zastúpená aj v súťažiach televíznej tvorby, v časti necyklických programov sa premietne film Stanislava Párnického Zázračný nos a v sekcii cyklických programov je zastúpený jeden z dielov seriálového projektu Za sklom, na ktorom sa režisérsky podieľali Peter Bebjak, Zuzana Marianková a Róbert Šveda.

Početné zastúpenie slovenskej kinematografie je aj v nesúťažnom programe festivalu. Do výberu celovečerných filmov z minulého roka v sekcii pod názvom V sieti sú zaradené filmy Pirko Lucie a Petra Klein Svobodových, Obchádza na ceste k dokonalej ilúzii Róberta Fiľa a aj minoritné koprodukcie Bezva ženská na krku Tomáša Hoffmana, Anjel pána 2 Jiřího Stracha a Smrteľné historky

Jana Bubeníčka. Z tohtoročných titulov v sekcii Na vlne figurujú snímky Piata loď Ivety Grófovej, Všetko alebo nič Marty Ferencovej, Baba z ľadu Bohdana Slámu a film Špina Terezy Nvotovej, ktorý bude mať premiéru v slovenských kinách až v júni. V českej predpremiére budú na plzenskom festivale uvedené dva tituly,  festivaloví diváci ako prví uvidia Cuky Luky Film o dvoch afektovaných shopoholičkách v réžii Karla Janáka a najnovší projekt Jana Hřebejka Záhradníctvo: Rodinný priateľ, prvý film z pripravovanej trilógie odohrávajúcej sa na pozadí najdramatickejších období v minulom storočí. Ako zástupca širokých medzinárodných koprodukcií sa predstaví film Cez kosti mŕtvych Agniezsky Holland, ocenený na Berlinale Strieborným medveďom – Cenou Alfreda Bauera. Celkovo bude na plzenskom festivale uvedených až dvadsať päť slovenských a koprodukčných projektov.

Na pôde festivalu sa v programe pre filmových profesionálov Industry Days uskutoční aj prezentácia pripravovaných projektov Czech Film Springboard – Pitching & Round tables. Súčasťou pitchingu bude  slovensko-česko-nemecký projekt Čakanie režisérky Zuzany Liovej, ktorý zastrešuje produkčná  spoločnosť Hitchhiker Cinema. Film o šesťdesiatnikovi Ivanovi, ktorý sa po oslave narodenín dozvie, že zomiera, „bude o tom, ako sa konečnosť a nekonečnosť stretávajú v našich životoch. Ako ťažko sa vzdávame pripútanosti, ako sa bojíme konca, a o tom, akej lásky sme pri tom schopní,“ vysvetľuje režisérka filmu. Vo filme sa na pozadí problémov spoločnosti, nefunkčného zdravotníctva, chladných vzťahov a straty duchovnej citlivosti rozvíja intímny príbeh o znovu nájdení radosti z okamihu, lásky a slobody. Industry Days sa budú konať v dňoch od 22. do 25. apríla.Viac informácií o 30. Finále Plzeň na:
http://www.festivalfinale.cz/

Viac informácií o programe Industry Days na:
http://www.festivalfinale.cz/filmovi-profesionalove-media/filmovi-profesionalove/industry-days


Kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 42, fax: +421 2 52 73 32 14,
simona.notova@sfu.sk