Na prehliadke Týždeň slovenského filmu
v Bulharsku sa predstavia naše súčasné snímky

Už v pondelok 25. septembra 2017 sa po druhýkrát v bulharskom hlavnom meste Sofia začne prehliadka Týždeň slovenského filmu, ktorá tamojším divákom predstaví sedem súčasných slovenských filmov. Ide o diela z obdobia posledných troch rokov, výnimkou je len Záhrada Martina Šulíka (1995), jeden z najúspešnejších slovenských filmov z obdobia 90. rokov minulého storočia. Prehliadka potrvá do nedele 1. októbra 2017.


TS / 21. september 2017


Záhrada (r. Martin Šulík,1995)
Zámerom nesúťažnej prehliadky je po vydarenom vlaňajšom prvom ročníku predstaviť bulharským divákom aktuálnu slovenskú kinematografiu. Vo výbere celovečerných hraných filmov sa premietne dráma z mestského prostredia Čistič (2015) režiséra Petra Bebjaka, film o bývalom olympionikovi a jeho rozhodnutí zúčastniť sa posledného zápasu Koza (2015) v réžii Ivana Ostrochovského, roadmovie Stanko (2015) režiséra Rasťa Boroša o netradičnom vzťahu dvoch mladých ľudí počas cesty na

taliansky vidiek a Učiteľka (2016) režiséra Jana Hřebejka, ktorá prostredníctvom detí manipuluje a vydiera ich rodičov. Prehliadku dopĺňa aj tragikomédia Martina Šulíka Záhrada (1995) o tridsiatnikovi Jakubovi, ktorý sa nespokojný so svojím doterajším životom pokúša nájsť svoje miesto v živote.

Dokumentárnu tvorbu bude na prehliadke zastupovať film Hrana – 4 filmy o Marekovi Brezovskom (2014), filmové svedectvo o krátkom, ale mimoriadne dynamickom živote jedného z najtalentova­nejších slovenských hudobných skladateľov novej doby Mareka Brezovského, ktorý osobne na podujatí uvedie jeho režisér Patrik Lančarič. Premietne sa aj televízna snímka S Tebou ma baví Slovensko (2015) autorskej dvojice Pavol Barabáš a Róbert Šveda o tom, ako to dopadne, keď sa mladá dvojica v zložení írsky študent a slovenská herečka a vášnivá športovkyňa, rozhodnú na bicykloch spoločne precestovať Slovensko.

Prehliadku Týždeň slovenského filmu v Sofii organizuje Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Sofii v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom (SFÚ). Filmy sa budú premietať paralelne v dvoch kinách, uvedú ich kultúrne centrum G8 a EuroCinema. Ide o najobľúbenejšie sofijské miesta pre nadšencov a milovníkov filmu. Projekt nadväzuje na doterajšiu spoluprácu medzi ZÚ SR v Sofii a Slovenským filmovým ústavom.


Viac informácií nájdete na:
https://www.facebook.com/VelvyslanectvoSRvSofii/ a https://www.mzv.sk/web/sofia
https://www.facebook.com/G8cinemahttps://www.g8cinema.com


Kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 42, fax: +421 2 52 73 32 14,
simona.notova@sfu.sk