Októbrové Film.sk predstavuje filmové novinky
a hovorí s animátorkou Jaroslavou Havettovou

Októbrové číslo Film.sk informuje o všetkých nových slovenských filmoch. V recenzii reflektuje film Juraja Lehotského Nina a pred uvedením do kín predstavuje až tri slovenské dokumenty Mečiar Terezy Nvotovej, Ťažká duša Mareka Šulíka a Vábenie výšok Pavla Barabáša. Obsahom témy sú filmárske profesijné združenia a v rozhovore na svoje profesionálne roky vo filme pri príležitosti svojho jubilea spomína prvá dáma slovenského animovaného filmu Jaroslava Havettová.


TS / 13. október 2017

Režisérka a animátorka Jaroslava Havettová, ktorá je podľa slov Rudolfa Urca prvou dámou slovenského animovaného filmu, v októbri oslavuje 75 rokov. Počas svojej profesionálnej kariéry nakrútila desiatky animovaných filmov a za Údel získala na Berlinale v roku 1989 Cenu poroty – Strieborného medveďa za krátkometrážny film. V časopise spomína na svoje začiatky v bratislavskom Štúdiu krátkeho filmu, na spoluprácu s mnohými animátormi, na legendárneho Viktora Kubala, ale aj na nerealizované projekty.

V Novinkách časopis predstavuje až štyri slovenské filmy. Dokument o Vladimírovi Mečiarovi, jeho pôsobení v politike a o dôsledkoch jeho vládnutia ešte aj dnes nakrútila mladá režisérka Tereza Nvotová. Vo Film.sk hovorí, že svojím filmom chcela priblížiť obdobie mečiarizmu najmä svojej generácii. O tradičnej rómskej hudbe, jej spevákoch a žalostných piesňach, ktoré sa prenášajú z generácie na generáciu, rozpráva dokument Ťažká duša Mareka Šulíka. Ako hovorí, nakrútil film o veselých Rómoch a ich smutných piesňach. V októbri do kín pribudne aj nový film dokumentaristu Pavla Barabáša o slovenskom himalájskom dobrodružstve Vábenie výšok. Režisér ho charakterizuje nie ako oslavný film o dobývaní horských velikánov, ale skôr ako drámu ľudských osudov. Pre detského diváka je v kinách určená hudobná rodinná komédia Spievankovo a kráľovná Harmónia, ktorá je podľa režisérky Diany Novotnej charakterizovaná pútavým príbehom a vtipnými dialógmi.

Až päť filmov reflektuje Film.sk v recenziách, tri z nich prichádzajú do kín ako súčasť prehliadky Be2Can. Víťazný film z Berlinale O tele a duši maďarskej režisérky Ildikó Enyedi je plný nehy a sympatického zbližovania sa dvoch existencií, ktoré majú ťažkosti s prekonávaním hraníc. Ústredným motívom švédskeho režiséra Rubena Östlunda v jeho novom filme Štvorec, ktorý získal Zlatú palmu na MFF v Cannes, je téza, že keď niečo jasne definujeme, začne sa hranica rýchlejšie stierať. Benátsky víťaz, filipínsky režisér Lav Diaz s filmom Tá, ktorá odišla je poctivou sociálnou drámou, z ktorej režisér nevytvára „sociálny gýč“. Blok recenzií dopĺňa reflexia dokumentárneho filmu Červená režisérky Olgy Sommerovej  o legendárnej opernej speváčke Soni Červenej, ktorá je vo filme úprimná, nesentimentálna a aj o najtragickejších okamihoch svojho života hovorí s nesmiernym nadhľadom.

Uzatvára ho recenzia nového filmu Juraja Lehotského Nina, ktorý dokonale prispôsobuje audiovizuálnu formu filmu obsahu scenára. Veľmi dobre vie, čo chce povedať a často to hovorí iba prostredníctvom obrazu a zvuku.

Téma je venovaná filmárskym profesijným združeniam a predstaveniu ich činnosti. Pripomína, že chcú kultivovať audiovizuálne prostredie, zvyšovať povedomie o svojich profesiách a fungujú na domácej i medzinárodnej úrovni. Aké majú za sebou úspechy a akým problémom čelia, hovoria ich zástupcovia vo Film.sk, v prvej časti témy ich reprezentujú strihači, kameramani a scénografi a technici z divadla, televízie a filmu. V Ohlasoch sa Film.sk vracia na 12. MFF Cinematik, ktorý ponúkol viac ako sto hraných, dokumentárnych a animovaných filmov. Redakcia sa vybrala aj na nakrúcanie jedného z nových filmov a v reportáži približuje vznik snímky Pomaľované vtáča, ktorý pripravuje s minoritnou slovenskou účasťou režisér Václav Marhoul. Špeciálny priestor v rubrike In memoriam venuje časopis tvorbe slovenského režiséra Vladimíra Balca, ktorý zomrel koncom augusta. Na spoluprácu i priateľstvo s ním si spomína strihač Roman Varga.

V pravidelných rubrikách časopisu si záujemcovia prečítajú aj to, na čom pracujú kameraman Richard Žolko, hudobný skladateľ Miroslav Tóth a režisér a animátor Andrej Kolenčík. V rubrike Moje obľúbené slovenské filmy o Hanákovom filme Ja milujem, ty miluješ píše estetik Oliver Bakoš, v rubrike Myslím si sa nad úrovňou filmovej žurnalistiky v internetovej ére zamýšľa filmový publicista Peter Ulman. Rubrika Ako ďalej, absolvent? predstavuje Lenu Kušnierikovú, absolventku Ateliéru dokumentárnej tvorby na FTF VŠMU a na vybrané tituly z Filmotéky Kina Lumière upozorňuje filmová publicistka Zuzana Mojžišová. Ďalšie rubriky prinášajú podujatia na Slovensku a so slovenským filmom v zahraničí, prehľad distribučných premiér na mesiac október, filmové týždenníky Týždeň vo filme z archívu SFÚ v programe televízie TA3, výročia v slovenskej kinematografii, nové filmové publikácie a DVD nosiče, aktuálne uzávierky, rebríček najpredávanejších publikácií a DVD nosičov v predajni Klapka.sk a ďalšie informácie Z filmového diania.


Mesačník o filmovom dianí na Slovensku Film.sk vydáva Slovenský filmový ústav (SFÚ), v roku 2017 vychádza jeho 18. ročník. Aktuálne číslo Film.sk 10/2017 je v predaji od 5. októbra 2017 za 1 € vo vybraných slovenských kníhkupectvách, v predajni SFÚ na Grösslingovej ul. 43 v Bratislave – Klapka.sk a v Kine Lumière. Pre záujemcov o kúpu októbrového čísla Film.sk 10/2017 v predajni Klapka.sk a v Kine Lumière je pripravená akcia: zdarma DVD Pásla kone na betóne od Štefana Uhra (1982).

Viac na www.filmsk.sk a na https://www.facebook.com/mesacnikfilmsk/?fref=ts.


Kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 42, fax: +421 2 52 73 32 14,
simona.notova@sfu.sk