Film Out režiséra Györgya Kristófa otvorí festival stredoeurópskeho filmu v Cran-Gevrier

V piatok 24. novembra slávnostne otvorí Festival slovenského a stredoeurópskeho filmu vo francúzskom mestečku Cran-Gevrier slovenský film Out režiséra Györga Kristófa, ktorý tento rok reprezentoval Slovensko na MFF Cannes. Podujatie na svojom 11. ročníku uvedie celkovo šesť slovenských a koprodukčných filmov, päť z nich sa bude uchádzať o tri festivalové ceny. Podujatie potrvá do 28. novembra.


TS / 23. november 2017


Out (r. György Kristóf, 2017)
Debutový film Out (2017) mladého režiséra Györgya Kristófa, ktorý mal svetovú premiéru v súťažnej sekcii Un Certain Regard na tohtoročnom MFF Cannes, uvedie na festivale v Cran-Gevrier osobne režisér. Príbeh jeho filmu sa začína na východnom Slovensku v rodisku tvorcu, končí sa v Lotyšsku na šírom mori a sleduje Ágostona, ktorý sa z malého mesta po zavretí elektrárne vydáva na púť cez východnú Európu. Film sa spolu s ďalšími piatimi slovenskými dielami bude uchádzať o tri festivalové ceny, konkrétne cenu divákov, cenu študentskej poroty a cenu cinefilov. Do súťaže sú zaradené aj filmy Učiteľka (2016) Jana Hřebejka, Čiara (2017) Petra Bebjaka, Domácí péče (2015) Slávka Horáka a dokumentárny film Martina Kollara 5 October (2016), výherca

ceny divákov získa umelecké dielo francúzskeho umelca slovenského pôvodu Yana Zoritchaka. Kolekciu slovenských filmov vo festivalovom programe doplní v sekcii Panorama film Dušana Hanáka Ružové sny (1976) o dedinskom poštárovi Jakubovi a cigánke Jolanke.

Festival počas svojho jedenásteho ročníka uvedie celkovo 20 filmov z deviatich krajín strednej Európy. Okrem Slovenska budú zastúpené aj filmy z Českej republiky, Bulharska, Maďarska, Poľska, Srbska, Rumunska, Bosny a Hercegoviny či Kosova. “Program ponúka prierez toho najlepšieho zo súčasnej stredoeurópskej filmovej tvorby a je zostavený tak, aby oslovil nielen skúsených divákov, ale aj širokú verejnosť i najmenších. Ide prevažne o filmy, ktoré majú za sebou úspešné uvedenia na významných medzinárodných filmových festivaloch za posledné roky,” hovorí Imelda Selková z oddelenia filmových podujatí Národného kinematografického centra SFÚ.

11. Festival slovenského a stredoeurópskeho filmu (Les 11è  Rencontres du Cinéma Slovaque et d'Europe Centrale) v Cran-Gevrier sa koná pravidelne každé dva roky. Vznikol v roku 1997 z dlhoročného partnerstva medzi francúzskym mestom Cran-Gevrier a slovenským mestom Trenčín a vo svojom programe tradične uvádza najnovšie slovenské filmy. V minulosti sa na ňom premietlo množstvo slovenských celovečerných aj krátkych filmov a zúčastnili sa ho napríklad režiséri Dušan Hanák, Miro Šindelka, Marko Škop, Vlado Balko, Iveta Grófová, Martin Šulík a mnohí ďalší. Festival sa koná v kine La Turbine, organizáciu na slovenskej strane zabezpečuje od jeho vzniku SFÚ.


Viac informácií o festivale nájdete na:
http://www.fol74.org/rencontres-du-cinema-slovaque-et-d-europe-centrale
http://cinema-laturbine.fr/


Kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 42, fax: +421 2 52 73 32 14,
simona.notova@sfu.sk