Na blu-ray vyšla kolekcia filmov Viktora Kubala, legendy slovenského animovaného filmu

Best of Viktor Kubal je názov reprezentatívnej kolekcie filmov legendy slovenského animovaného filmu na blu-ray nosičoch. Tvoria ju dva celovečerné filmy Zbojník Jurko (1976) a Krvavá pani (1980) a ďalších trinásť Kubalových krátkometrážnych snímok. Všetky filmy prešli procesom digitálneho reštaurovania a na blu-ray nosičoch sú obdarené titulkami v siedmich jazykových verziách.


TS / 7. december 2017

Viktor Kubal, režisér, scenárista, animátor, výtvarník, karikaturista a predovšetkým zakladateľ slovenského animovaného filmu svoju vášeň pre animovaný film prejavil už mladom veku, keď sa ako dvanásťročný pokúšal na filmovom páse po zoškrabaní emulzie tušom oživiť obrázky. Je tvorcom prvého slovenského krátkeho animovaného filmu Studňa lásky (1943) a predovšetkým autorom vôbec prvého slovenského celovečerného animovaného filmu Zbojník Jurko (1976). Jeho filmy získali celý rad významných ocenení na domácich a zahraničných filmových festivaloch. Reprezentatívna kolekcia troch blu-ray nosičov je unikátnym záznamom majstrovstva Viktora Kubala. Pozostáva z dvoch celovečerných animovaných filmov a výberu trinástich krátkych Kubalových filmov z jeho bohatej tvorby. 

Zbojník Jurko rozpráva o nových dobrodružstvách slovenského zbojníka Jura Jánošíka, hrdinu, ktorý nenávidí krivdu a bojuje proti sociálnemu útlaku. Krvavá pani o zločine a láske je film inšpirovaný historickou legendou o krutej Čachtickej panej, ktorý na pozadí romantického ľúbostného príbehu s prvkami komiky i tragiky zachytáva večný boj dobra so zlom. Tretí nosič ponúka prierez Kubalovou tvorbou od filmárskych začiatkov cez ukážky

zo seriálov pre deti až po sociálno-kritické diela zo 70. a 80. rokov minulého storočia, ktoré vybral filmový publicista a dramaturg Rudolf Urc. Sú medzi nimi Studňa lásky (1944/1959), Zem (1966), Dita na pošte (1967), Janko Hraško u kúzelníka (1973), Šach (1973), Kino (1977), Jedináčik (1979), Čo sa stalo Janíkovi na ceste (1981), Selekcia (1982), Meteorológ (1983), Na pravé poludnie (1988), Idol (1989) a stredometrážna snímka Marcipánová  komédia (1987).

Na oboch svojich celovečerných filmoch pracoval Viktor Kubal nielen ako režisér, ale i autor námetu, výtvarník a animátor. Podobne to bolo na väčšine filmových titulov, ktoré počas svojho života vytvoril. Priazeň divákov si získal vďaka svojmu nezameniteľnému autorskému rukopisu i jedinečnému zhovievavému humoru. Hovorieval, že „humor musí byť láskavý. Stačí jemne podpichnúť a nevysmievať sa.“ Podľa Rudolfa Urca „tejto devíze bol Kubal verný aj vo svojich filmoch. Nakrútil ich vyše dvesto, pri všetkých bol scenáristom, výtvarníkom, animátorom, režisérom. Sršia humorom, ktorý ďaleko presiahol svoju dobu. Asi preto, že všetko ľudské bolo Kubalovi blízke.“

Všetky filmy v kolekcii prešli procesom digitálneho reštaurovania. Blu-ray nosiče majú sedem jazykových verzií, voliteľné titulky sú anglické, nemecké, francúzske, španielske, talianske, ruské a pre nepočujúcich aj slovenské, nosiče obsahujú tiež audiokomentár pre nevidiacich. Súčasťou kolekcie je dvojjazyčný booklet s Kubalovou filmografiou a rozsiahlou štúdiou Rudolfa Urca pod názvom Kubalov rok 2017. Autorom vizuálu blu-ray kolekcie je grafický dizajnér Marek Kianička.


Blu-ray kolekciu Best of Viktor Kubal vydal Slovenský filmový ústav s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu, Ministerstva kultúry SR a Slovenskej asociácie producentov v audiovízii. Zakúpiť si ju je možné za 29,90 eur v predajni SFÚ Klapka.sk (www.klapka.sk) na Grösslingovej ul. 43 v Bratislave, tiež v Kine Lumière a vo vybraných slovenských kníhkupectvách. V januári 2018 sa k záujemcom dostane kolekcia Kubalových filmov aj na DVD nosičoch.

Vydanie blu-ray kolekcie finančne podporil Audiovizuálny fond


Kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 42, fax: +421 2 52 73 32 14,
simona.notova@sfu.sk