Česko-slovenský filmový festival v Austrálii predstaví našu kinematografiu vo veľkom

Česko-slovenský filmový festival v Austrálii sa uskutoční už po šiestykrát. V priebehu septembra a októbra uvedie v austrálskych mestách Melbourne a Canberra desať slovenských filmov, pričom v kolekcii figurujú súčasné snímky aj diela staršieho dáta. Festival sa začne v stredu 12. septembra 2018 v Melbourne, v Canberre svoje brány otvorí 18. októbra.


TS / 10. september 2018

Aktuálny ročník podujatia sa nesie v znamení výročí, odkazuje na päťdesiate výročie Pražskej jari a sté výročie vzniku Československa. Zo slovenských filmov v programe festivalu sa k historickým udalostiam vracia predovšetkým autentický strihový film z augustových udalostí roku 1968 Čierne dni, na ktorom sa podieľali režiséri Ladislav Kudelka, Milan Černák, Štefan Kamenický a Ctibor Kováč. Premietne sa spolu s filmami Oratorium pro Prahu (1968) Jana Němca a TGM Osvoboditel (1990) Věry Chytilovej v bloku pod názvom Dokumentárne filmy 1918 – 1968, ktorý bude zároveň poctou kľúčovým osobnostiam spomínaných udalostí. Austrálski diváci tiež uvidia farebnú feériu o potrebe zázraku v ľudskom živote Slávnosť v botanickej záhrade (1969), ktorú ako svoj celovečerný debut nakrútil Elo Havetta, aj psychologický príbeh o chorobe jednotlivca a spoločnosti 322 (1969) vtedy tiež debutujúceho Dušana Hanáka.


Čierne dni (1968)
Súčasnú slovenskú kinematografiu bude na podujatí reprezentovať film zo zákulisia tanečnej súťaže Backstage (2018) Andrey Sedláčkovej, ďalej dráma päťdesiatnika, ktorý prišiel o prácu, Out (2017) Györgya Kristófa, lyrický film o detstve počas

Protektorátu Po strništi bos (2017) Jana Svěráka a animovaný film z mestského prostredia Lichožrúti (2016) Galiny Miklínovej. Doplní ich snímka o vrcholovom cyklistovi zotavujúcom sa zo zranenia pomocou náročného cvičenia a prísnej životosprávy Domestik (2018) režiséra Adama Sedláka, ktorá mala svetovú premiéru na nedávnom MFF Karlove Vary a do slovenskej distribúcie vstúpi až začiatkom októbra. V programe sú tiež krátkometrážne dokumenty Paraskina záhrada (2017) Miša Suchého, tichá meditácia o domove, exile, koreňoch a o starnutí, a tiež študentský film Márie Pinčíkovej venovaný českému fenoménu Chlebíčky – český unikát (2017).

Česko-slovenský filmový festival v Austrálii vznikol so zámerom vytvoriť na tomto vzdialenom kontinente pravidelné podujatie sústredené na prezentáciu súčasných i historických diel oboch kinematografií. Jeho prvý ročník sa konal v roku 2013 v Melbourne, v druhom ročníku pribudlo mesto Sydney, v treťom Perth a počas štvrtého ročníka sa festival rozrástol aj o Canberru, hlavné mesto Austrálie. Aktuálne sa festival uskutoční v Melbourne v termíne od 12. do 26. septembra a v Canberre od 18. do 21. októbra, neskôr sa presunie aj do miest Perth a Sydney. Festival tento rok premietne celkovo 13 dlhometrážnych a 9 krátkometrážnych filmov a jeho otváracím filmom v Melbourne bude romantický triler o láske vodníka  k vidieckej dievčine Hastrman (2018) v réžii debutujúceho Ondřeja Havelku.

Česko-slovenský filmový festival v Austrálii organizujú združenie Czech and Slovak Film Festival of Australia (CaSFFA) a IKSIMA Films. Prezentáciu slovenskej kinematografie zabezpečujú s finančnou podporou Audiovizuálneho fondu (AVF) a Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí produkčná spoločnosť ARINA a Slovenský filmový ústav (SFÚ). Partnermi podujatia sú Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Austrálii (Canberra), Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky a VŠMU Bratislava.


6. česko-slovenský filmový festival v Austrálii:

Melbourne 12. – 26. 9. 2018
Canberra
● 18. – 21. 10. 2018

Viac informácií nájdete na:
http://www.casffa.com.au/
http://www.iksimafilms.com.au/


Kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 42, fax: +421 2 52 73 32 14,
simona.notova@sfu.sk