Na DVD vyšla komédia Juraja Jakubiska Nevera po slovensky I – II o nevyliečiteľných záletníkoch

Pri príležitosti tohtoročných 80. narodenín slovenského režiséra Juraja Jakubiska vydal Slovenský filmový ústav (SFÚ) na DVD nosiči jeho film Nevera po slovensky I – II (1980). Realistickú komédiu zo života na dedine nakrútil Jakubisko potom, ako sa po nútenej prestávke, počas ktorej pôsobil v dokumentárnom filme, vrátil filmom Postav dom, zasaď strom v roku 1979 opäť k hranej tvorbe. Film vznikol ako zostrih trojdielneho televízneho seriálu pre kiná.


TS / 23. august 2018

Komédia o skupine záletných drevorubačov realisticky zachytáva obraz niekdajšieho života na dedine a s humorom kritizuje pretvárku, pokrytectvo či mužskú pýchu. „Komickými v tomto filme sú predovšetkým muži. Komickými sú členovia partie lesných robotníkov, komickým je polesný, komickými sú starí mládenci Edison a Domino, komickými sú dvaja mladi bratia,“ píšu v monografickej publikácii Juraj Jakubisko z edičného oddelenia Slovenského filmového ústavu (SFÚ) o filme autori Peter Michalovič a Vlastimil Zuska. Film nakrútil Jakubisko v čase, keď nemal možnosť nakrúcať témy, ktoré ho zaujímali. „Siahol som po komédii. Bola to zvedavosť, pretože predtým som tiahol k tragikomédii s dôrazom na čierny kláves. Nebyť tejto skúsenosti, asi by nikdy nevznikla burleskná scéna pohrebu otca Pichandu v Tisícročnej včele,“ zhodnotil neskôr v jednom z rozhovorov Jakubisko.

V čase vzniku bol film pozitívne prijatý u divákov, menej u kritiky. Michalovič so Zuskom to zdôvodňujú slovami, že ide o film určený empirickému divákovi, ktorý nemá rád prekvapenia. Práve naopak, má rád filmy, ktoré napĺňajú jeho divácke očakávania. Aj to je jeden z faktorov, prečo bol film tak kladne prijatý u divákov a negatívne u časti kritiky zvyknutej na to, že Juraj Jakubisko rád experimentuje. Jakubisko týmto filmom dokázal, že vie nakrútiť realistickú komédiu, ale podľa nášho názoru dokázal aj to, že príbehy, v ktorých sa prelína faktické a fiktívne, kde vládne nerozhodnuteľnosť medzi doslovným a metaforickým, kde pravdepodobné konkuruje extraordinárnemu, mu sedia lepšie, čo nakoniec dokazuje najlepšie hneď nasledujúci film Tisícročná včela.“ Rozsiahlu ságu murárskeho rodu Pichandovcov, zachytávajúcu časový úsek tridsiatich rokov, nakrútil Jakubisko o tri roky neskôr.

Režisér Juraj Jakubisko, zároveň scenárista, kameraman, fotograf i výtvarník, vyštudoval odbor fotografie na Strednej umelecko-

priemyselnej škole v Bratislave a v roku 1966 ukončil odbor réžie na FAMU v Prahe. Už počas štúdia zaujal školskými filmami Mlčení (1963), Déšť (1965) a Čekají na Godota (1966), ktoré získali medzinárodné ocenenia na filmových festivaloch v Oberhausene, Mannheime a Bergame. V roku 1967 nastúpil ako režisér do Štúdia hraných filmov v Bratislave a v rovnakom roku debutoval filmom Kristove roky, ktorý uspel na Medzinárodnom filmovom festivale v Mannheime a získal aj množstvo domácich ocenení. Jeho ďalšie tri filmy Zbehovia a pútnici (1968), Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) a Dovidenia v pekle, priatelia (1970, dokončený v roku 1990) boli zakázané. V 70. rokoch minulého storočia bol Jakubisko nútený venovať sa výlučne dokumentárnej tvorbe, k hranej tvorbe sa vrátil v roku 1979 filmom Postav dom, zasaď strom. V 80. rokoch nakrútil trojdielny televízny film Nevera po slovensky (1980), medzinárodne ocenenú filmovú ságu Tisícročná včela (1983), rozprávku Perinbaba (1985) a film Sedím na konári a je mi dobre (1989). Na aktuálnu spoločenskú situáciu po zmene režimu reagoval filmom Lepšie byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý (1992). Od roku 1993 žije a pracuje v Prahe, kde založil produkčnú spoločnosť Jakubisko Film. V Českej republike realizoval filmy Nejasná zpráva o konci světa (1997) a Post coitum (2004). Za svoju tvorbu získal množstvo ocenení, okrem iného aj Zlatú kameru za celoživotný prínos slovenskej kinematografii a štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy. V roku 2008 mal premiéru jeho historický veľkofilm Bathory, v súčasnosti nakrúca pokračovanie filmovej rozprávky Perinbaba.


DVD má slovenské a anglické titulky, rovnako aj titulky pre nepočujúcich, obsahuje audiokomentár pre nevidiacich a nachádzajú sa na ňom profil režiséra Juraja Jakubiska a fotografie z filmu. Zakúpiť sa dá v predajni Slovenského filmového ústavu (SFÚ) Klapka.sk, prostredníctvom internetového predaja na www.klapka.sk, v Kine Lumière a vo vybraných slovenských kníhkupectvách za 5,90 eur. Viac informácií o DVD nosiči filmu Nevera po slovensky I – II:
http://www.klapka.sk/dvd/nevera-po-slovensky

Viac informácií o Jurajovi Jakubiskovi:
http://www.skcinema.sk/arl-sfu/sk/detail-sfu_un_auth-0002568-Jakubisko-Juraj-1938/
 


Kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 42, fax: +421 2 52 73 32 14,
simona.notova@sfu.sk