V Kine Lumière sa premietne klasický nemý film Erotikon so živým sprievodom skupiny plankTune

V piatok 19. októbra 2018 sa na špeciálnej projekcii v študijnej sále Filmotéky Kina Lumière premietne klasický nemý film Erotikon (1929) českého režiséra svetového formátu Gustava Machatého. Snímka bude uvedená so živým hudobným sprievodom zoskupenia plankTune, o lektorský úvod sa postará Richard Šteinhübel, kurátor Filmotéky Kina Lumière. Netradičný večer sa začne o 20.30 hod. a v tejto sezóne Filmotéky je prvým z cyklu Art of Silent Film.


TS / 17. október 2018

Železničný strážnik poskytne nocľah mladému elegánovi, ktorému ujde vlak. Na jeho dcéru Andreu mladík zapôsobí natoľko, že mu ešte v ten večer podľahne, no mladý muž ráno odchádza. Tak sa začína preslávený film o spaľujúcej túžbe a vášni. Banálnu zápletku o milostnom vzplanutí svetáckeho záletníka a osude železničiarovej dcéry povýšil režisér Gustav Machatý vďaka geniálnemu režijnému štýlu a prevratnej kamere Václava Vícha na majstrovské dielo. Film vznikal s ambíciou úspechu za hranicami krajiny, čo potvrdzuje jeho medzinárodné herecké obsadenie so slovinskou kráľovnou krásy Itou Rinou v úlohe zvedenej mladej ženy. Do zahraničia sa predal aj vďaka škandálom, ktoré ho sprevádzali už počas nakrúcania.

Erotikon sa radí medzi majstrovské diela nemej éry kinematografie,“ zdôvodňuje výber filmu do cyklu Art of Silent Film jeho dramaturg Richard Steinhübel, kurátor Filmotéky Kina Lumière. „Oproti júnovej  pilotnej projekcii, keď sme premietali sovietsky sci-fi film Krásavica z Marsu, sa nám v podobe filmu Erotikon ponúka výrazne iné dielo. Romantická melodráma so slávnou erotickou scénou predstavuje nielen príležitosť iného hudobného uchopenia, teda podporenia obrazov vášne hudbou, ale aj hru, ktorá otvára možnosť súčasného uhľa pohľadu na ´ľúbostné´ konvencie svojej doby.“

Hudbu špeciálne na tento večer zložilo a zahrá opäť zoskupenie plankTune v zložení Martina Kachlová a Paulína Rónaiová, ktoré

sa venuje elektroakustickej hudbe, improvizácii a prepojeniu hudby s vizuálnym či literárnym umením. Film Erotikon obe hudobníčky vedie k veľmi abstraktnej elektronickej hudbe, chceli by sme, aby do popredia išla vizuálna stránka filmu“. Hudobný program majú vopred pripravený, no zároveň využijú aj improvizáciu. „Podľa nášho subjektívneho vnímania filmu sme vybrali zvukový materiál, s ktorým budeme pracovať a tiež si robíme časovú aj formovú os a konkrétne pohyby. Tóny už neplánujeme, to nechávame na živú improvizáciu,“ dopĺňajú.

Premiérová projekcia cyklu Art of Silent Film s projekciou sovietskeho nemého sci-fi filmu Jakova Protazanova Krásavica z Marsu (1924) sa konala v júni tohto roka a stretla sa so záujmom divákov. Kurátori Filmotéky Kina Lumière sa preto rozhodli cyklus uvádzať počas celej „filmotékovej“ sezóny pravidelne každý druhý mesiac až do konca júna. Návštevníci sa tak môžu tešiť na päť skvostov kinematografie, ktoré budú obohatené o nový hudobný rozmer. V komornej atmosfére malej kinosály Kina Lumière ponúka spojenie už takmer sto rokov starých pohyblivých obrazov nemých filmov s naživo hranou hudbou nevšedný zážitok,“ uzatvára Richard Steinhübel. Najbližšia projekcia je naplánovaná na december a premietne sa na nej jedno zo základných diel nemeckého expresionizmu Posedná štácia (1924) režiséra Friedricha Wilhelma Murnaua.


Viac o projekcii Erotikon:
http://www.kino-lumiere.sk/klient-863/kino-241/stranka-8409/film-132499

Viac informácií a program Kina Lumière:
http://www.kino-lumiere.sk/

FB profil Kina Lumière:
https://www.facebook.com/kinolumiere/

FB hudobného zoskupenia plankTune:
https://www.facebook.com/PlankTune/


Kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 42, fax: +421 2 52 73 32 14,
simona.notova@sfu.sk