Diváci v austrálskom Sydney uvidia kolekciu najnovších slovenských filmov

V programe Českého a slovenského filmového festivalu v Austrálii sa predstaví päť  celovečerných a štyri krátkometrážne súčasné slovenské filmy. Zo zbierok Národného filmového archívu Slovenského filmového ústavu (SFÚ) ich doplní film Signum laudis (1980) Martina Hollého, ktorý sa premietne s krátkou snímkou Len lístok poľnej pošty (1977) Petra Solana. Obe digitálne reštaurované diela budú uvedené v austrálskej premiére. Šiesty ročník podujatia v Sydney sa koná od 27. do 31. marca 2019.


TS / 22. marec 2019

Hollého film Signum laudis je obžalobou krutosti a nezmyselnosti vojny. Odohráva sa v posledných dňoch prvej svetovej vojny na ruskom fronte a rozpráva tragický príbeh fanaticky poslušného kaprálika Hoferika, vojaka telom i dušou. Vojnovú tému reflektuje aj dokumentárny film Petra Solana Len lístok poľnej pošty o nedokončenej životnej ceste mladého talentovaného umelca, jedného z miliónov mŕtvych v prvej svetovej vojne.

Otváracím filmom festivalu je dráma Jan Palach (2018) Roberta Sedláčka, ktorá na základe dostupných faktických prameňov zobrazuje posledné mesiace Palachovho života. Ukazuje cestu, na ktorej sa z milujúceho syna, oddaného priateľa a citlivého, premýšľajúceho študenta filozofie stala „pochodeň číslo 1“ s nádejou vyburcovať národ z okupačnej letargie. Počas slávnostného večera bude ako predfilm uvedená študentská snímka Poetika Anima (2018) režisérky Kriss Sagan, nenaratívny animovaný film o žene, ktorá transformuje svoju úzkosť v tekutom časopriestore. Film vznikol na motívy rovnomennej lyrickej básne, vytvorenej syntézou režisérkiných denníkových zápiskov, a svetovú premiéru mal na MFF Varšava.

Súčasnú kinematografiu budú reprezentovať aj filmy Dôverný nepriateľ (2018) Karla Janáka, Pivnica (2018) Igora Vološina, Sloboda (2017) Jana Speckenbacha a rozprávka Dušana Rapoša


Jan Palach (r. R. Sedláček, 2018)
Keď draka bolí hlava (2018). Z krátkometrážnej tvorby sa premietnu filmy Žltá (2017) Ivany Šebestovej pred filmom Miloša Formana Hoří má panenko, Journey (2018) Mareka Jasaňa pred filmom Chata na prodej Tomáša Pavlíčka a Posledný autobus (2011) režisérskej dvojice Ivana Laučíková a Martin Snopek pred dokumentárnym filmom Robert Vano – Příběh člověka Adolfa Ziku.

Český a slovenský filmový festival v Austrálii vznikol v roku 2014 zo zámerom prezentovať českú a slovenskú kinematografiu divákom v Sydney, každoročne uvádza nové filmy i snímky staršieho dáta. Súčasťou festivalu sú aj sprievodné podujatia. Podujatie organizuje ARINA s austrálskou spoločnosťou IKSIMA Films, slovenským partnerom je Slovenský filmový ústav (SFÚ).


Viac informácií nájdete na:
http://www.aic.sk/aic/sk/v-zahranici/slovenske-filmy-v-australii-2019.html
https://www.iksimafilms.com.au/


Kontakt: Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ
tel.: +421 2 57 10 15 42, fax: +421 2 52 73 32 14,
simona.notova@sfu.sk